Loading...

Το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 έκλεισε η αυλαία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος ORC 2019, που διεξήχθη από 31/5 έως 8/6/2019 στο Sibenik της Κροατίας.

 Στο Πρωτάθλημα, που περιελάμβανε 2 offshore ιστιοδρομίες και 4 ή 5 ιστιοδρομίες όρτσα-πρύμα, συμμετείχαν 109 σκάφη χωρισμένα σε 3 κλάσεις (13 σκάφη στην κλάση A, 46 σκάφη στην κλάση B, 50 σκάφη στην κλάση C), με νικητές στην κλάση A το ιταλικό σκάφος XIO ITA-23520 (TP52), στην κλάση B το επίσης ιταλικό σκάφος SELENE NED-7842 (Swan 42) και στην κλάση C το σκάφος SUGAR 3 EST-792 (Italia Yachts 11.98) από την Εσθονία.

 Την Ελλάδα εκπροσώπησαν 7 σκάφη (κλάση A: EX OFFICIO GRE-45 ΝΟΕ, κλάση B: CODE ZERO-MASTIHASHOP GRE-9442 ΙΟΠ, VELOS GRE-440 ΝΟΕ, PETE GRE-7575 ΝΟΕ, κλάση C: BLUE LINE GRE-1153 ΝΑΣΚ ΑΙΟΛΟΣ, TAMUMM-MARINESHOP GRE-1265 ΝΟΘ, ANAX-VICTORIA-TECHNOSERVICE GRE-1550 ΝΟΛ), ενώ πρέπει να αναφέρουμε και το σκάφος IRONFX CYP-46 (Corel 45) από το Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου της Κύπρου. Από τα ελληνικά σκάφη την καλύτερη θέση έλαβε το σκάφος EX OFFICIO GRE-45 (Swan 45), που κατέκτησε την 4η θέση της κλάσης A σε ισοβαθμία με την 3η θέση.

 Η Επιτροπή Ανοικτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, η οποία επιχορήγησε τα ελληνικά σκάφη είτε με τα τέλη χορηγίας τους είτε με έκδοση πιστοποιητικού ORCi, συγχαίρει τα ελληνικά πληρώματα για τη συμμετοχή τους σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση και τους εύχεται συνέχιση των επιτυχιών τους.

 Αποτελέσματα

https://data.orc.org/public/WEV.dll?action=index&eventid=WORLDS19

 Site Πρωταθλήματος

http://www.orcworlds2019.com/

>> 

Ένα ακόμη χρυσό στο Ευρωπαϊκό Tornado για τον Ντάνυ Πασχαλίδη που αυτή την φορά πλήρωμά του είχε τον Στέφανο Παππά . Χάλκινο μετάλλιο και για τους Μαύρο- Αϊδινίδη . Ολοι οι μεταλλιούχοι είναι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης.
Τα αποτελέσματα

Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 15:05

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist

Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων, 15- 19 Ιουνίου 2019.
Web Site  Αγώνων

Οι Ελληνικές Συμμετοχές-
Ι. Πασχαλίδης- Σ Παππάς,
Ν. Μαύρος- Π. Αϊδινίδης
Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου , 29 Ιουνίου έως τις 6 Ιουλίου.
Μέχρι τώρα έχουν υποβάλει αίτηση για συμμετοχή περί τους 380 αθλητές και αθλήτριες από τις παρακάτω χώρες:
Βέλγιο, Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρο, Δανία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ελλάδα, Ισραήλ, Ιταλία, Λετονία, Ολλανδία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σερβία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία, Αυστρία, Ουγγαρία, Μονακό, Νορβηγία, Πορτογαλία, Σλοβενία, Ουκρανία, Αυστραλία, Χιλή, Καναδά, Χονγκ Κονγκ, Σιγκαπούρη, Ν. Αφρική, ΗΠΑ και Παρθένοι Νήσοι Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.
Host Venue Website

H Aegean χορηγός αερομεταφοράς της Εθνικής Ομάδας Optimist στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Crozon-Morgat της Γαλλίας από 22 έως 29 Ιουνίου.
Η Εθνική Ομάδα αποτελείται από τους παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:

  • Δημήτρης ΜΠΗΤΡΟΣ - Ναυτικός Όμιλος Αίγινας
  • Λάζαρος ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας
  • Αλέξανδρος ΚΥΦΙΔΗΣ  - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας
  • Αχιλλέας ΓΚΙΚΑΣ - Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου
  • Κλεοπάτρα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ -Ναυτικός  Όμιλος Παλαιού Φαλήρου
  • Ιακωβίνα ΚΕΡΚΕΖΟΥ - Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου
  • Ευαγγελία ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας

Web site πρωταθλήματος

Τρίτη, 28 Μαΐου 2019 12:21

World Cup Series -Final

2-9/6/2019 ,Marseille - France .

Οι Ελληνικές Συμμετοχές.

470.

Β. Παππουτσόγλου - Ι. Ορφανός  (Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς)

Μ. Μπόζη Ρ. Κλωναρίδου (Ναυτικός Ομιλος  Θεσσαλονίκης)

 

LASER STD

Α. Μπουγιούρης( Ναυτικός Ομιλος Π. Φαλήρου)

RS:X

Β. Κοκκαλάνης (Ναυταθλητικός Ομιλος Βάρκιζας Βάρης)

Αποτελέσματα:

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Παπαδάκος  στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser 4,7 Youth στο οποίο έλαβαν μέρος 267 σκάφη. Μετά από σκληρή μάχη 12 ιστιοδρομιών ο ιστιοπλόος του Ν.Ο Ειρήνης και Φιλίας κατάφερε να ανέβει στο βάθρο και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο με 99 βαθμούς.
Τα αποτελέσματα των υπολοίπων μελών της Ελληνικής Ομάδας είναι:
Ο Ιάσωνας Κεφαλλωνίτης τερμάτισε 29ος , ο Ε. Σταματόπουλος κατετάγη 35ος, ο Α. Παπαδημητρίου 54ος, ο Ε. Γιαβρίδης 56ος  ο Ε. Τσάμης 65ος, ο  Κ. Παναγιωτίδης – Κόλλιας  112ος, ο Σ. Τσελέπης 126ος, ο  Ν. Βαλμάς 130ος , ο Α. Σταματίου 133ος  και ο Ν. Αλεξανδρής  219ος.
Στα κορίτσια έτρεξαν 130 σκάφη και την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε η Γ. Γεωργοστάθη, η οποία τερμάτισε 11η. Η Ρ. Μπάλλου πήρε την 16η θέση, η Γ. Καλαϊτζογλίδου την 32η, η Μ. Μπούμπη την 42η, η Β. Βλαχάκη την 46η , η Β. Αντωνοπούλου την 50η, η  Α. Μ. Μπουγιούρη την 52η, η Ε. Καραουλάνη την 59η, η Β. Πορτόλου την 62η , η Σ.  Αρβανιτογεώργου την 66η και η Α. Δρακοπούλου την 68η

Για 19η χρονιά, η Aegean Regatta θα ανοίξει πανιά τον ερχόμενο Αύγουστο, προσφέροντας μοναδικές ιστιοπλοϊκές εμπειρίες στα πληρώματα των σκαφών, αλλά και αναδεικνύοντας τις ομορφιές και τις παραδόσεις των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου.

Η Aegean Regatta που διοργανώνεται από τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θα αρχίσει στις 18 Αυγούστου και θα ολοκληρωθεί στις 24 του μήνα, με διαδρομή Μυτιλήνη (Λέσβος) - Πλωμάρι (Λέσβος) - Ψαρά – Οινούσσες.

Οι εγγραφές των σκαφών έχουν ήδη ξεκινήσει στη διεύθυνση www.aegeanregatta και για μία ακόμα φορά αναμένεται να δικαιολογηθεί η φήμη της «Ρεγκάτας του Αιγαίου», ως του αγώνα με τις περισσότερες συμμετοχές στο Αιγαίο Πέλαγος.

 Το πρόγραμμα της Aegean Regatta είναι το εξής:

 Κυριακή 18 Αυγούστου

 10:00 Εγγραφές και Επιθεωρήσεις

20:00   Συγκέντρωση Κυβερνητών

21:00   Τελετή Έναρξης

 Δευτέρα 19 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Μυτιλήνη – Πλωμάρι, περίπου 25νμ

 Τετάρτη 21 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Πλωμάρι – Ψαρά, περίπου 48νμ

 Παρασκευή 23 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Ψαρά – Οινούσσες, περίπου 35ωμ

 Σάββατο 24 Αυγούστου

 11:00 Παράκτιες Διαδρομές, Οινούσσες

21:00 Τελετή Λήξης

 Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, η Αegean Regatta εκτός από τους αγώνες περιλαμβάνει κι ένα πλούσιο πρόγραμμα καλλιτεχνικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων, για τους ιστιοπλόους, τους κατοίκους αλλά και τους επισκέπτες των νησιών.

Συντονιστής όμιλος για τη διοργάνωση της Aegean Regatta 2019 είναι ο Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης και συνδοργανωτές Όμιλοι οι : Α.Ο. Αιγαίου, Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, Ν.Ο. Χίου, Ν.Ο. Σάµου, Ν. Ο. Λέρου, Ι.Ο. Μυτιλήνης, Π.Ε.Κ.Ε.Β.

Για περισσότερες πληροφορίες: