Loading...

Τo Χάλκινο Μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ILCA 6 κατέκτησε η Βασιλέια Καραχάλιου.

Μεγάλη επιτυχία για την Βασιλεία Καραχάλιου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στην Βάρνα της Βουλγαρίας. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την τρίτη θέση κα το χάλκινο μετάλλιο.

Έγινε ένας σκληρός αγώνας 10 ιστιοδρομιών και η Καραχάλιου έδειξε την κλάση της και συγκέντρωσε 60 βαθμούς. Πρώτη ήταν η Α. Μπαρβίνσκα από την Πολωνία με 34 βαθμούς και δεύτερη η Ολλανδέζα Μ. Ζόνκερ με 54 βαθμούς.  σε σύνολο 66 σκαφών.

Στην κατηγορία Laser RDL στους άντρες ο Ιάσων Κεφαλλωνίτης τερμάτισε 5ος  σε 26 σκάφη και 4ος στην κατηγορία U21. Ο Βασίλης Μπούμπης πήρε την 8η θέση και στα U21 ήταν 6ος. Ο Κωνσταντίνος Μαγγίνας τερμάτισε 15ος και ο Αθανάσιος Τουρής 26ος .

Στα ILCA 7 στον χρυσό στολίσκο των 49 σκαφών ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ήταν 23ος , ο Αντώνης Μπουγιούρης 25ος  και ο Αναστάσιος Παναγιωτίδης 41ος .

Στον αργυρό στολίσκο των επίσης 49 σκαφών ο Αριστοτέλης Χατζησταματίου τερμάτισε 43ος , ο Χρήστος Μπομποτάς 45ος  και ο Δημήτρης Αναστασιάδης 49ος .

Αποτελέσματα

Οι Ελληνικές συμμετοχές:


     Κατηγορία ILCA 7: Δημήτρης Αναστασιάδης (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
                                Χρήστος Μπομποτάς (Ν.Ο. Θεσσαλονίκης)
                                Αντώνης Μπουγιούρης (Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου) 
                                Αριστοτέλης Χατζησταματίου (Ν.Ο.Βόλου και Αργοναύτες)
                                Αναστάσιος Παναγιωτίδης (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
                                Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ν.Ο. Βουλιαγμένης)
                                Ιάσων Κεφαλλωνίτης (Ν.Ο. Καλαμακίου)
                                
    Κατηγορία ILCA 6: Βασιλεία Καραχάλιου (Ι.Ο.Πειραιώς)
                               Μαρία Βλάχου (Ν.Ο.Αμφιθέας)

    Κατηγορία ILCA 6 Ανδρών: Βασίλης Μπούμπης (Σ.Ε.Α.Ν.Α.Τ.Κ.)
                                           Κωνσταντίνος Μαγγίνας (Σ.Ε.Α.Ν.Α.Τ.Κ.)
                                           Αθανάσιος Τουρής (Ν.Ο. Αμφιθέας)

Τετάρτη, 29 Σεπτεμβρίου 2021 07:52

Open U16 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist 2021

 Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Παλαιάς Φώκαιας ΠΥΘΕΑΣ, 27 – 31 Οκτωβρίου 2021
Φιλοξενία εξασφάλισε ο Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Παλαιάς Φώκαιας ΠΥΘΕΑΣ.

H Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή επέλεξε τον αθλητή της Ιστιοπλοΐας Αλέξανδρο Ελευθεριάδη ως υποψήφιο για το βραβείο PIOTR NUROWSKI 2021 - Best Summer Young European Athlete. Το 2021 ο Αλέξανδρος κατέκτησε πρώτα το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και στη συνέχεια το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser 4.7 , ενώ στην κατηγορία U16 το χρυσό μετάλλιο.

Το Βραβείο των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Ομοσπονδιών (EOC) Piotr Nurowski για τον καλύτερο Ευρωπαίο Νέο Αθλητή θεσπίστηκε το 2011 στην μνήμη του σπουδαίου άνδρα του Ολυμπισμού Πολωνού Piotr Nurowski, το οποίο μέσω του παραδείγματος και της μνήμης του ενθαρρύνει τους νέους αθλητές και αθλήτριες να ακολουθήσουν καριέρα στον κορυφαίο αθλητισμό, καθώς και να εμπνεύσει τις μελλοντικές γενιές να υιοθετήσουν έναν υγιεινό τρόπο ζωής βασισμένο στις ολυμπιακές αξίες και αρχές. Από το 2016 απονέμονται δύο Βραβεία κάθε χρόνο: ένα για θερινά και ένα για χειμερινά σπορ. Το βραβείο EOC Piotr Nurowski για θερινά αθλήματα απονέμεται στη Γενική Συνέλευση της EOC, συνήθως τον Νοέμβριο κάθε έτους, ενώ αυτό για τα χειμερινά αθλήματα στο σεμινάριο της EOC, συνήθως τον Μάιο.

Έπαθλο: Ο νικητής - που ψηφίζεται από τους 50 εκπροσώπους των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών που συμμετέχουν στη Γενική Συνέλευση και το Σεμινάριο της EOC μεταξύ 5 τελικών υποψηφίων - λαμβάνει το τρόπαιο και μια αθλητική υποτροφία 12.000 ευρώ

Τετάρτη, 08 Σεπτεμβρίου 2021 06:31

2021 European Championships Nacra 17 & 49er, 14-19 September -Thessaloniki

Αποτελέσματα

EVENT PROGRAM.

Nautical Club of Thessaloniki.

  • Saturday,11 September: 09:00 – 18:00, Registration
  • Sunday, 12 September:09:00 – 18:00, Registration 
  • Monday, 13 September 09:00 – 11:00, Registration 
  • 12:55 Practice Races
  • 18:00 Competitors Briefing
  • 19:00 Opening Ceremony
  • Tuesday, 14 September TBA Qualifying Series Races
  • Wednesday, 15 September TBA Qualifying Series Races
  • Thursday, 16 September TBA Qualifying Series Races
  • Friday, 17 September TBA Final Series Races
  • Saturday ,18 September TBA Final Series Races
  • Sunday, 19 September TBA Final Series Races
  •  19:00 Closing Ceremony
Διαβάστε περισσότερα:
 
Athens International Sailing Week
Notice of Race


International Classes, November 4-7 ,2021.

Optimist, 420, Laser 4.7, Techno 293, Techno 293+

Athens International Sailing Week

Olympic Classes, Lightning, Finn & Open Hellenic Champioships Hansa 303, Hansa 2.3,  2.4mR November, 9-14, 2021  
Open Hellenic Olympic Classes Championships

Notice of Race - International Classes
2021 Techno 293 European Champioships, 21-28/08/2021- Tallinn.

Τα αποτελέσματα:

Μέσα σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες η Εθνική μας Ομάδα κέρδισε μετάλλια και διακρίσεις:

Πέτρος Κονταρίνης (Α.Ο.Θ.Α.)
:Αργυρό μετάλλιο Youth Boys U17
Μαρίνα Χερουβείμ (Ν.Α.Ο. Βάρκιζας-Βάρης ): Χάλκινο μετάλλιο PLUS Women U19
Μελέτης Καλπογιαννάκης (Α.Ο.Θ.Α.) :4ος T293 Plus Men U19
Αιμιλία Κωστή (ΚΕΚΡΟΨ): 4η στην κατηγορία T293 PLUS Women U19
Γρηγόρης Σταθόπουλος (Α.Ο.Θ.Α.): 6ος στην κατηγορία T293 PLUS Μen U19
Στράτος Κονταξάκης (ΚΕΚΡΟΨ): 1ος στην κατηγορία Open PLUS

Πολλά συγχαρητήρια στους Ομίλους και τους προπονητές τους .