Loading...

Νέος θρίαμβος για την ελληνική ιστιοπλοΐα σε μεγάλους διεθνείς αγώνες. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεότητας που ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα στη λίμνη Garda της Ιταλίας η Ελλάδα πανηγύρισε τρία μετάλλια.  2 χρυσά στα 420 και το ασημένιο στα ILCA 6!

Στην κατηγορία 420 οι Ιακωβίνα Κερκέζου- Δανάη Γιαννούλη έκαναν έναν τρομερό αγώνα και απέδειξαν γιατί τα τελευταία χρόνια στην κυριολεξία δεν έχουν αντίπαλο.

Σε 9 ιστιοδρομίες μεταξύ 19 σκαφών από ισάριθμες χώρες οι  χρυσές παγκόσμιες πρωταθλήτριες και ασημένιες πρωταθλήτριες Ευρώπης για το 2024 ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και στο παγκόσμιο Νεότητας. Με μόλις 14 βαθμούς ποινής κατέκτησαν άνετα από την προτελευταία ημέρα την πρώτη θέση και τα χρυσά μετάλλια.

Στα ILCA 6 η Ερμιόνη Γκίκα, περσινή παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία Ilca 4, η οποία δεν έχει συμπληρώσει ακόμα χρόνο στην ολυμπιακή κατηγορία ilca 6,  έδειξε την κλάση της και σε έναν ακόμη απαιτητικό αγώνα κατάφερε να πάρει το ασημένιο μετάλλιο.

Στις 9 κούρσες που έγιναν τερμάτισε 1, 3, 8, 10, 1, 17 (την αφαίρεσε ως την χειρότερη), 13, 4 και 6 αντίστοιχα. Πάλεψε με την Ιταλίδα Μ. Αρσένι και με 46 βαθμούς πήρε τη 2η θέση σε σύνολο 53 σκαφών από ισάριθμες χώρες.

Έτσι, το ένα μετάλλιο διαδέχεται το άλλο και γι’ αυτό η λαμπερή Νέα Γενιά της Ελληνικής ιστιοπλοΪας αναγνωρίζεται από την παγκόσμια ιστιοπλοϊκή κοινότητα ως μία  από τις καλύτερες στον κόσμο!

 

Το site του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος:

Οι ιστιοδρομίες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεότητας ILCA 6 θα ξεκινήσουν στις 29 Ιουλίου και θα διεξαχθούν στο Bangor της Ιρλανδίας.

 ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  ILCA 6 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
  • Ερμιόνη ΓΚΙΚΑ
  • Αργυρώ ΚΟΥΡΑΒΕΛΟΥ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΑΠΟ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ
  • Κλεοπάτρα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ- Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Τατιανή ΜΠΟΥΓΙΑΤΙΩΤΗ- Ν.Ο. ΑΜΦΙΘΕΑΣ
  • Μαρία Ελένη ΚΑΛΑΚΩΝΑ- Ν.Ο. ΠΑΡΟΥ
  • Δανάη ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ- Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Γεωργία ΚΑΤΣΟΥΛΗ
  • Φραγκίσκη ΚΟΣΜΑ-Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Μιράντα ΠΑΠΑΔΑΚΗ-ΝΑΟ ΒΟΥΛΑΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  ILCA 6 ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ                                 

  • Αλέξανδρος ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ

  • Μάριος ΣΤΑΘΑΣ

  • Γεώργιος ΜΑΝΤΗΣ

  • Νικόλαος Νεκτάριος ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ

  • Αλέξανδρος ΚΥΦΙΔΗΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΑΠΟ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ

  • Βασίλειος ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ- Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Ιωάννης ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ- Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
  • Νικόλαος ΚΟΜΙΑΝΟΣ-Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Βασίλης ΚΟΥΚΟΥΔΗΣ- ΝΑΟ ΒΟΥΛΑΣ
  • Θωμάς ΚΟΒΑΤΖΗΣ- Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
  • Γεώργιος ΚΥΠΡΑΙΟΣ- Ν.Ο. ΠΑΡΟΥ
  • Αδαμάντιος ΠΕΤΡΙΑΝΟΣ- Ν.Ο. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
  • Κων/νος ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ- ΑΝΟΓ
  • Χαράλαμπος ΒΕΛΙΑΝΙΤΗΣ -ΑΝΟΓ
Το site του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος:

Οι ιστιοδρομίες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 420 & 470 θα ξεκινήσουν στις 23 Ιουλίου και θα πάρουν μέρος 58 Έλληνες ιστιοπλόοι. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Θεσσαλονίκη.

Οι αθλητές:

470:
  • Μελίνα Παππα
  • Νικόλαος Σουρλατζης
  • Θεοφάνης Ζησης
  • Μαρία Βογιατζοπουλου
  • Μελίσσα Δεληβου
  • Γιάννης Κατηγιαννακης
  • Λάμπης Γιαννουλης
  • Ελένη Γιαννουλη
420 Open:
  • Αργυρώ Σφιγγα
  • Ναυσικά Τσολακου
  • Εμμανουήλια Πατριδη 
  • Αλέξανδρος Βρυζας
  • Παναγιώτης Σωτηριου
  • Αθανάσιος Λαχανης
  • Ιακωβίνα Κερκεζου
  • Δανάη Γιαννουλη
  • Μαρία Ιωάννα Σαρικαβαζη
  • Παναγιώτης Μυλωνας
  • Κωνσταντίνος Σουρλατζης
  • Αλέξανδρος Γεώργιος Κοτσατος 
  • Ανδρέας Ψωμιαδης 
  • Απόστολος Τζουβαρας 
  • Μαρίνα Λαμπρακη
  • Νικήτας Μελισσαρατος
  • Έλενα Χλόη Νορτον
  • Βασιλεία Μπαλτζη 
  • Γεωργία Φαβιου
  • Αμαλία Παπανικητα
  • Αλέξανδρος Πιπερακης 
  • Γεωργία Βλασοπουλου
  420 U17:
  • Γεώργιος Διαμαντης
  • Κωνσταντίνος Καρκαμπουνας
  • Αργύρης Λεβεντελης
  • Εμμανουήλ Μαχαιριανακης
  • Ηλέκτρα Παπαδοπουλου
  • Μαρία Πεταχιδου
  • Σωκράτης Χαμαριας
  • Ιάσων Ξυπας
  • Παρασκευάς Επιτροπου
  • Σταύρος Αρωνης
  • Αθηνά Σουλιωτη
  • Δανάη Μιράντα Αγγελοπουλου
  • Κυριάκος Ζαπονιδης
  • Μιχάλης Παπαδάκης
  • Γεώργιος Λαέρτης Λεονταριδης
  • Μίνως Κοεν
  • Ιωνάς Σταμάτιος Στροματιας
  • Κωνσταντίνος Οδυσσέας Πηγης
  • Ιωάννης Τουρνης
  • Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλοπουλος
  • Κωνσταντίνα Ραγκουση
  • Αντωνία Χρυσούλα Καβαλλη
  • Μυρτώ Μπουγιουρη
  • Γεωργία Κοτσατου
  • Ελεονώρα Χριστοφορου
  • Λυδία Ραπτη
  • Δήμητρα Πελεκη
  • Φεβρωνία Μπουζανα
                                                                                                                                                                  
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                             

Παρασκευή, 12 Ιουλίου 2024 15:51

Youth Sailing World Championships ,12–20 July 2024 ,Lake Garda- Italy

Το site του παγκοσμίου πρωταθλήματος:

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεότητας του οποίου οι ιστιοδρομίες ξεκινούν στις 15 Ιουλίου θα λάβουν μέρος 7 Ελληνες ιστιοπλόοι . Οι αγώνες θα διεξαχθούν στη λίμνη Γκάρντα της Ιταλίας και θα συμμετέχουν πολλά γνωστά ονόματα της Νέας Γενιάς της παγκόσμιας ιστιοπλοϊας , μεταξύ των οποίων και οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες της Εθνικής ομάδας μας:

420

Ιακωβίνα Κερκέζου- Δανάη Γιαννούλη , παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2024, ασημένιες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2024

Παναγιώτης Σωτηρίου – Αθανάσιος Λάχανης 

ILCA 6

Ερμιόνη Γκίκα- ασημένια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 2024 , κατηγορία U17

ILCA 6 ανδρών

Αλέξανδρος Κυφιδης

iQFOiL

Πέτρος Κονταρίνης

 

Παρασκευή, 12 Ιουλίου 2024 09:58

T293 & T293Plus World Champioships 20 - 28 July 2024- Balaton, Hungury

Το site του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος:

Οι Ελληνικές Συμμετοχές

ΑΘΛΗΤΕΣ-ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ TECHNO 293 & TECHNO 293 PLUS

  1. Δανάη ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ 
  2. Νεφέλη ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ
  3. Γεώργιος ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 
  4. Ευγενία Υβόννη ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ   
  5. Κυριακή ΖΕΡΒΑ 
  6. Παναγιώτης ΙΩΑΝΝΟΥ       
  7. Παύλος ΚΑΛΛΙΤΣΗΣ ΑΛΑΓΚΙΟΖΙΑΝ                                    
  8. Γεώργιος ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ   
  9. Ειρήνη Στέλλα ΚΑΡΓΟΠΟΥΛΟΥ 
  10. Μηνάς ΚΟΥΤΕΛΑΣ                               
  11. Αναστάσιος ΚΥΡΙΑΖΑΚΟΣ 
  12. Ευστάθιος ΜΟΥΡΕΛΑΤΟΣ
  13. Ορέστης Νικόλαος ΠΑΛΑΜΙΔΗΣ 
  14. Ιλιάνα ΠΑΝΑΓΗ
  15. Χρυσοβαλάντω ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
  16. Γρηγόρης ΠΟΝΤΙΦΗΞ
  17. Αγαπητός Μιχαήλ ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑΚΗΣ
  18. Αχιλλέας ΦΙΛΙΠΠΑΣ     
ΑΘΛΗΤΕΣ- ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

      1.Αναστασία Αικατερίνη ΑΓΓΕΛΑΚΟΥ ΤΣΑΚΙΡΗ
      2.Παύλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
      3.Θωμάς Ιωάννης ΒΑΪΤΣΗΣ 
      4.Ορέστης ΒΑΛΙΑΔΗΣ
      5.Αντώνιος ΒΙΔΑΚΗΣ
      6.Ευαγγελία Αννα ΓΕΩΡΓΑΤΟΥ
      7.Δημήτριος ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ
      8.Πάρις ΔΑΜΟΥΛΙΑΝΟΣ
      9.Ιωάννης ΔΕΣΚΕΣ
      10.Γεώργιος ΔΟΥΒΗΣ
      11.Φίλιππος ΘΩΜΑΖΟΣ
      12.Κων/νος ΚΑΓΚΑΣ
      13.Ιωάννα ΚΑΠΩΝΗ
      14.Φανουρία ΚΑΡΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
      15.Χρυσοβαλάντης ΚΑΡΑΣΤΑΜΑΤΗΣ
      16.Μιχαήλ ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ
      17.Φοίβος ΚΟΥΛΑΛΗΣ
      18.Ευάγγελος ΚΥΡΙΑΖΑΚΟΣ
      19.Λουκάς Νικόλαος ΛΑΓΟΥΔΗΣ
      20.Νικόλαος Αχιλλέας ΛΟΥΛΟΥΔΗΣ
      21.Φίλιππος ΜΑΝΑΚΟΓΛΟΥ
      22.Ανθή ΜΕΪΜΈΤΗ
     23.Δημήτρης ΜΕΪΜΕΤΗΣ
     24.Σπύρος ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗΣ
     25.Ιονίκα ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
     26.Βέγια ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
     27.Αρης ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
     28.Αθανασία ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ
     29.Aγγελική ΤΡΥΦΩΝΟΠΟΥΛΟΥ
     30.Γεωργία ΤΣΟΥΜΟΥ
     31.Θεόδωρος ΦΟΥΡΝΙΑΔΗΣ
     32.Weronica DZWILEWSKA
Τα αποτελέσματα εδώ:
Η Ε
λληνική συμμετοχή: 
Λάμπης και Ελένη Γιαννούλη

Τα αποτελέσματα εδώ:

ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ  ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ TECHNO 293 & TECHNO 293 PLUS

  1. ΖΕΡΒΑ ΚΥΡΙΑΚΗ
  2. ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
  3. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  4. ΚΥΡΙΑΖΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
  5. ΠΑΝΑΓΗ ΗΛΙΑΝΑ
  6. ΦΙΛΙΠΠΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ 
  7. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΝΕΦΕΛΗ
  8. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  9. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΔΑΝΑΗ
  10. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΥΒΟΝΝΗ
  11. ΠΑΛΑΜΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ
  12. ΚΟΥΤΕΛΑΣ  ΜΗΝΑΣ
  13. ΚΑΛΛΙΤΣΗΣ ΑΛΑΓΚΙΟΖΙΑΝ ΠΑΥΛΟΣ 
Τετάρτη, 03 Ιουλίου 2024 08:27

2024 Youth Sailing World Championships, Italy, July 12 - July 20

Τα αποτελέσματα εδώ:

ΑΘΛΗΤΕΣ/ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ:

ΚΛΑΣΗ 420                          

  1. ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ   -
  2. ΛΑΧΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ -
  3. ΚΕΡΚΕΖΟΥ ΙΑΚΩΒΙΝΑ -
  4. ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΔΑΝΑΗ  -

ΚΛΑΣΗ ILCA 6 MEN & ILCA 6

  1. ΚΥΦΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-
  2. ΓΚΙΚΑ ΕΡΜΙΟΝΗ-

  ΚΛΑΣΗ IQFOIL

  1. ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

Τα αποτελέσματα εδώ:

ΑΘΛΗΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

       1.ΜΩΡΑΪΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 

 

Τα αποτελέσματα εδώ:

ΑΘΛΗΤ
EΣ/ΑΘΛΗΤΡΙΑ  ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ILCA

  1. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΥΦΙΔΗΣ 
  2. ΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΙΑ
  3. ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
  4. ΛΑΜΠΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΑΡΜΠΗΣ
  5. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ  ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
και ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΚΙΚΑΣ του Ν.Ο. Καλαμακίου